Tu jesteś:  START arrow INNE KRZYŻÓWKI arrow PIERWSZA POLSKA KRZYŻÓWKA
 

   ŁAMIGŁÓWKI, GRY, KRZYŻÓWKI

 

PIERWSZA POLSKA KRZYŻÓWKA Drukuj Email

Spróbuj rozwiązać najstarszą polską krzyżówkę.
Przednia zabawa - ale ostrzegamy - wcale nie łatwa !!!

 

PIERWSZA POLSKA KRZYŻÓWKA 

Wystarczy kliknąć START a pojawi się ona po chwili w osobnym okienku.

 
21 grudnia 1913 r. tuĹź przed świętami BoĹźego Narodzenia w  "Fun"  - rozrywkowym dodatku do niedzielnej gazety "The New York Sunday World" -  ukazała się  krzyşówka uwaĹźana obecnie za pierwszą krzyşówkę na świecie.

Zadanie wzbudziło ogromne zainteresowanie czytelnikĂłw. Krzyşówkowa gorączka wkrĂłtce przedsstała się przez ocean do Europy, aby w 31 stycznia 1925 roku pojawć się w Polsce.  Wtedy to bowiem w wieczornym wydaniu "Kurjera Warszawskiego" ukazała się pierwsza polska krzyşówka zatytułowana "Łamigłówka KrzyĹźowa".

Autor krzyżówki nie jest znany. Kazimierz Gilewicz ("Enigma") - w swoim artykule w "Kalendarzu Szaradzisty 1959" przypuszcza, że autorem był współpracujący z "Kurjerem" dziennikarz Jan Czempiński.

Autor poradził sobie z zadaniem wspaniale. Mocno związał  wyrazy w diagramie o oparciu o ładny i symetryczny układ czarnych pĂłl. Jedynie określenia mogą budzić wątpliwości współczesnych szaradzistĂłw. Pamiętajmy jednak, Ĺźe była to pierwsza polska krzyşówka - więc siłą rzeczy nie mogły istnieć Ĺźadne kanony układana takich zadań. Stąd w krzyşówce tej pojawiają się róşne części mowy w róşnych odmianach, a nawet słowa nieistniejące. Na dodatek jedno z określeń jest takie samo jak odpowiedĹş, a inne mocno niezrozumiałe. Być moĹźe jest to błąd "Kalendarza Szaradzisty 1959", na podstawie ktĂłrego przygotowaliśmy wersję internetową tej krzyşówki, być moĹźe tak było w orginale. Te dwie drobne usterki wcale nie odbierają pierwszej polskiej krzyşówce uroku. Na pewno jest fajniejsza do rozwiązywania niĹź niejedna współczesna krzyşówka.

ZauwaĹźmy, Ĺźe autor ani nie miał doświadczenie w układaniu krzyşówek (bo niby skąd) nie miał teĹź do dyspozycji Ĺźadnych słownikĂłw krzyşówkowych, nie mĂłwiąc juĹź o programch komputerowych.Krzyşówka, mimo mocno powiązanych wyrazĂłw, do łatwych nie naleĹźy, ale daje się rozwiązać. Redakcja "Kurjera" otrzymała bowiem 32 prawidlowe rozwiązania  - a wśrĂłd nich m.in od H. MarsopĂłwnej z cukrowni "JĂłzefĂłw" :).

 
następny artykuł »