Tu jesteś:  START arrow RÓŻNOŚCI arrow O-błędne ścieĹźki Umberta Eco
 

   ŁAMIGŁÓWKI, GRY, KRZYŻÓWKI

 

O-błędne ścieżki Umberta Eco Drukuj Email
Spis treści
O-błędne ścieżki Umberta Eco
Strona 2
Strona 3
 

Wskazówke zostawił Eco w wypowiedzi jednego z głównych bohaterów - Wilhelma z Baskerville. „ – Tak więc można poznawac rzeczy patrząc na nie z zewnątrz! - Rzeczy wytworzone sztuką, albowiem przebiegamy w naszym umyśle szlak rozumowania rzemieślnika”.(s.254)

Oj niełatwa to była droga. Nie wszystko udało się odtworzyc, jako że trudnosci były niemałe. Weźmy sprawę wędrówek w labiryncie. Między informacjami umożliwiającym odtworzene drogi Wilhelma i Adso w labiryncie Gmach pojawiaja się informacje typu „długo bładziliśmy”, „już nie wiedzieliśmy gdzie jesteśmy” itp. Nie pozwala to na pełne odtworzenie wędrówek po labiryncie, natomiast można umiejscowić w strukturz labiryntu wszystkie ważne wydarzenia.

Na widocznym poniżej planie przestawiąjacym kolejne wedrówki naszej pary bohaterów po labiryncie – zaznaczone są te spośród zidentyfikowanych wedrówek, które wnosiły cos do powieści.

plan biblioteki
plan biblioteki

Plan biblioteki 

WaĹźne miejsca Kolor Fragmenty tras wędrĂłwek Wilhelma i Adso po labiryncie
1 - sala ze schodami w dół
2 - tajemne przejście przez lustro
3 - w tym miejscu Adso zatruł się trującym dymem
4 - ukryty za lustrem pokĂłj
5 - tu wybuchł pożar
NIEBIESKI
ŻÓŁTY


 CZERWONY  
W czasie pierwszej wizyty 
W czasie drugiej wizyty (odkrycie systemu   rozmieszczania ksiązek w bibliotece)
W czasie trzeciej wizyty

 

 STRUKTURA BIBLIOTEKI

Umieszczona na ostatnim pietrze Gmachu biblioteka składała się z 56 pokoi tworzących labirynt  i była podzielona na działy. Nazwy działów odpowiadały krainom geograficznym i jednoczesnie były  zwiazane były z zawartością umieszczonych w nich ksiąg:

HIBERNIA (Irlandia) – gramatyka i retoryka – ze wzgl. na umiejetności tamejszych mnichĂłw;  FONS ADAE – raj ziemski  - literatura chrześcijanska – główine wydania Biblii i komentarze;  ACAIA – Grecja;  LEONES – lwy – czyli Afryka południowa; ROMA - Rzym; GALIA - Francja;  ANGLIA - Anglia;  IUADEA - Judea; AEGYPTUS - Egipt;  YSPANIA - Hiszpania;  GERMANIA  - Niemcy

W kaĹźdym z pokoi nad drzwiami  wyryty był werset  z Apokalipsy Jana. NiektĂłre z nich powtarzały się, inne nie. Nieliczne z pierwszych liter wersetĂłw pomalowane były na czerwono.  Te czerwone litery były jednoczesnie pierwszymi literami nazwy działu. Tak więc chcąć obejrzeć wszystkie ksiegi z działu HIBERNIA naleĹźało znaleźć pokĂłj w ktĂłrym pierwszą literą wersetu z Apokalipsu była  czerwona litera H i następnie tak wędrować przez pokoje, aby pierwsze litery z sentecji w kolejnych pokojach układały się w nazwe działu.

Ten system organizacji biblioteki wraz z zaprojektowaniem jej jak labiryntu tworzył niezrozumiałą całość dla kogoś kto nie znał tych zasad. Znał je oczywiście bibliotekarz, ktĂłry  bez problemĂłw orientował się w tym systemie.

 


 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »