Tu jesteś:  START arrow ZABAWY ZE SŁOWAMI arrow Gra półsłówek arrow Gra półsłówek
 

   ŁAMIGŁÓWKI, GRY, KRZYŻÓWKI

 

Gra półsłówek Drukuj Email
Znacie to? Znacie! To poczytajcie.

Image

Wycinek z "Gazet Wyborczej" z 4 sierpnia 1992 r.

Gra półsłówek to jedna z najpopularniejszych słownych zabaw
i łamigłówek. Dlaczego? Ano dlatego, Ĺźe jest przyzwoicie nieprzyzwoita. Jeśli bowiem powiemy "Tadek jak Zorba", to moĹźe i Tadek pomyśli sobie, Ĺźe uwaĹźamy go za takiego męskiego i dzielnego jak słynny Grek. Ale wszyscy, ktĂłrzy znają grę półsłówek od razu będą wiedzieli, Ĺźe to nie "Tadek jak Zorba" tylko "zadek jak torba".

Gra półsłówek ma swoją historię. Pierwszy ślad tej zabawy można znaleźć w dramacie Szekspira "Poskromienie złośnicy". Jedna z postaci wystepujących w sztuce - niejaki Grumio - zamiast powiedzieć, że konie zjadły owies mówi, że owse zjadły konie.

Szczyt popularności w Anglii gra pĂłlsłówek osiągnęła dzięki Wiliamowi Spoonerowi, dziekanowi jednej z oksfordzkich uczelni. Spooner bez przerwy przejęzyczał się przestawiając litery. Z "dobrze naoliwionego roweru" (well oiled bicycle) robił "dobrze ugotowany sopel lodowy" (well boiled icicle), "miaĹźdżące uderzenie" przerabiał zaś  na "zarumienionego kciuka". Mylił słowa, ludzi, przedmioty. AĹź dziw, Ĺźe człowiekowi o takich skłonnościach powierzono szereg waznych akademickich stanowisk.

Spooner był postacią znaną w Anglii. Na temat jego pomyłek publikowano nawet wiersze.  I właśnie dzięki tym pomyłkom przeszedł do historii - przestawianie pierwszych liter wyrazĂłw w celu ułoĹźenia nowych wyraĹźeń zaczęto nazywać spuneryzmem. TakĹźe i u nas. Lud polski nie przyjął jednak obcej nazwy - i szybko sam własną wymyślił  -   "gra półsłówek". Nie dość, Ĺźe bardzo trafnie w tej nazwie oddana jest istota zabawy, to na dodatek rĂłwnieĹź ona sama jest jeszcze jedna grą półsłówek.

Nie jest wyrafinowana rozrywka. Mocno prostackie nuty często tu się trafiają. Ale czasem po przestawieniu liter dostajemy tak niespodziewane wyraĹźenie, tak kontrastujące  z pierwozorem, Ĺźe śmiech sam się z brzucha wyrywa.

Kolec w stawie

Mądra Jola

Buda na reksie

Sypie i ryczy

Derma na sprucie

Jacek z Cydem

Bajka Jurka

Domki w Słupsku

Perz w jubce

Prababka nie syta

Tamuj chyłkiem

RĂłwno z gĂłrki

Tenis w porcie

Pradziadek przy saniach

Silnik w promie