Tu jesteś:  START arrow INNE KRZYŻÓWKI arrow Pierwszy diakrostych na świecie
 

   ŁAMIGŁÓWKI, GRY, KRZYŻÓWKI

 

Pierwszy diakrostych na świecie Drukuj Email

Pierwszy diakrostych na świecie został opublikowany 31 marca 1934 roku w amerykańskim piśmie literackim (!) "The Saturday Review of Literature". Autorką była 56-letnia Elizabeth E. Kingsley.

Generalna zasada diakrostychu jest następująca - odgadujemy opisane wyrazy i do diagramu obok przenosimy pojedynczo ich litery. Każde miejsce na literę w odgadywanym wyrazie ma swój numer. Kiedy odgadniemy już jakiś wyraz, wtedy kolejno przenosimy litery do diagramu - na pola o numerach -odpowiadających kolejnym literom. W ten spoób w diagramie postaje rozwiazanie - które zazwyczaj jest cytatem z literatury pięknej lub aforyzmem.

Dodatkowo pierwsze (czasami trzecie) litery odgadywanych wyrazów tworzą imię i nazwisko autora cytaty oraz tytuł utworu, z jakiego został zaczerpnięty.

Pierwszy diakrostych na świecie został opublikowany 31 marca 1934 roku w amerykańskim piśmie literackim (!) "The Saturday Review of Literature". Autorką była 56-letnia Elizabeth E. Kingsley. Jako miłośniczka klasycznej literatury ubolewała nad zanikająca znajomością twórczości najwybitniejszych pisarzy. I zapragnęła coś z tym zrobić. A ponieważ swego czasu układała krzyżówki i znała ich niezwykła już wtedy popularność - to postanowiła, że wymyśli rodzaj rozrywki umysłowej "wspomagającej" naukę literatury.

Przygotowała sobie kartoniki z pojedynczymi literami, układała z nich sentencje - a potem z literek składających się na tę sentencję prĂłbowała coś ułoĹźyć. I tak pomału doszła do pierwszego swojego diakrostychu. Nazwała go Double Cross - co miało oddawać podwĂłjny charakter zadania - najpierw trzeba odgadnąć wyrazy, a potem zestawić je w sentencję będącą właściwym rozwiązaniem. Po pół roku prĂłb miała juĹź około setki tych zadań z róşnymi cytatami z literatury pięknej. Za namową przyjaciół zgłosiła się do redakcji  "The Saturday Review of Literature". Zgłosiła się i.... diakrostychy tak się spodobały redakcji i czytelnikom, Ĺźe została tam na przez 18 lat do chwili przejścia na emeryturę. W ciągu tych 18 lat Elizabeth E. Kingsley pracy ułoĹźyła dla wielu gazet i czasopism ponad 2 500 diakrostychĂłw i została obwołana "KrĂłlową D-C"

Poniżej - pierwszy diakrostych Elizabeth Kingsley. Jak widać są w nim nazwy własne pisane z dużej litery, są również wyrazy 4 i 5 -literowe, których w diakrostychach nie dopuszczają polskie zwyczaje szaradziarskie. Inne nacje nie robią z tego problemu. W angielskich, amerykańskich i niemieckich diakrostychach nikt takich "norm" do tej pory nie wprowadzał.


Diagram

Opisy wyrazĂłw

Instrukcja

kliknij w ilustrację, żeby zobaczyć ja w powiekszeniu - pliki mają po 90 kB;

 

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »