Tu jesteś:  START arrow INNE KRZYŻÓWKI arrow Pierwsza krzyşówka na świecie
 

   ŁAMIGŁÓWKI, GRY, KRZYŻÓWKI

 

Pierwsza krzyżówka na świecie
 

WORLD'S FIRST CROSSWORD
PIERWSZA KRZYŻÓWKA NA ŚWIECIE

 
Zapraszamy do rozwiązywania tej krzyżówki. Wystarczy kliknąć START a pojawi się ona po chwili w osobnym okienku.
 
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia w 1913 roku Arthur Wynne, redaktor "Fun " - rozrywkowego dodatku do niedzielnej gazety "The New York Sunday World" - dostał od swojego szefa krótkie, a treściwe polecenie: "wymyśl coś fajnego na święta.". Jak mu kazali - tak zrobił i 21 grudnia 1913 r. w "Fun" ukazała się widoczna poniżej krzyżówka uważana obecnie za pierwszą krzyżówkę na świecie.

Co prawda już wcześniej próbowano wymyślać podobne zabawy - lecz krzyżówka Arthura Wynne jako pierwsza ma wszystkie cech współczesnych krzyżówek - znakomicie związany, symetryczny diagram, listę słów do odgadnięcia oraz umieszczone w diagramie liczby pokazujące gdzie należy wpisywać odgadnięte wyrazy.

Zadanie wzbudziło ogromne zainteresowanie czytelników. Krzyżówki zaczęły pojawiać się w kolejnych gazetach. W tytułach poważniejszych znaczenie krzyżówek doceniane było zdecydowanie wolniej. W 1925 roku krzyżówka zaczęła pokazywać się w niedzielnym wydaniu "New York Times." Po upływie 25 lat - w 1950 r. trafiła do codziennego wydania tej gazety.

Zapraszamy do rozwiązania tej krzyżówki. Wystarczy wcisnąć przycisk START i pojawi się ona w osobnym okienku. Nie wygląda co prawda tak samo jak oryginał - gdyż wyrazy zostały ponumerowane jak robi się to we współczesnych krzyżówkach. Cała reszta - opisy słów i kształt diagramu - jak w oryginalnej wersji Arthura Wynne.

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »