Tu jesteś:  START arrow KRZYŻÓWKI CODZIENNE arrow krzyşówki angielskie
 

   ŁAMIGŁÓWKI, GRY, KRZYŻÓWKI

 

Pierwsza krzyżówka na świecie
 

WORLD'S FIRST CROSSWORD
PIERWSZA KRZYŻÓWKA NA ŚWIECIE

 
Zapraszamy do rozwiązywania tej krzyżówki. Wystarczy kliknąć START a pojawi się ona po chwili w osobnym okienku.
 
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia w 1913 roku Arthur Wynne, redaktor "Fun " - rozrywkowego dodatku do niedzielnej gazety "The New York Sunday World" - dostał od swojego szefa krótkie, a treściwe polecenie: "wymyśl coś fajnego na święta.". Jak mu kazali - tak zrobił i 21 grudnia 1913 r. w "Fun" ukazała się widoczna poniżej krzyżówka uważana obecnie za pierwszą krzyżówkę na świecie.

Co prawda już wcześniej próbowano wymyślać podobne zabawy - lecz krzyżówka Arthura Wynne jako pierwsza ma wszystkie cech współczesnych krzyżówek - znakomicie związany, symetryczny diagram, listę słów do odgadnięcia oraz umieszczone w diagramie liczby pokazujące gdzie należy wpisywać odgadnięte wyrazy.

Zadanie wzbudziło ogromne zainteresowanie czytelników. Krzyżówki zaczęły pojawiać się w kolejnych gazetach. W tytułach poważniejszych znaczenie krzyżówek doceniane było zdecydowanie wolniej. W 1925 roku krzyżówka zaczęła pokazywać się w niedzielnym wydaniu "New York Times." Po upływie 25 lat - w 1950 r. trafiła do codziennego wydania tej gazety.

Zapraszamy do rozwiązania tej krzyżówki. Wystarczy wcisnąć przycisk START i pojawi się ona w osobnym okienku. Nie wygląda co prawda tak samo jak oryginał - gdyż wyrazy zostały ponumerowane jak robi się to we współczesnych krzyżówkach. Cała reszta - opisy słów i kształt diagramu - jak w oryginalnej wersji Arthura Wynne.

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »